30.09.2021

Dofinansowanie partnerskiego projektu z miastem Greifswald

Opis:
Z przyjemnością informujemy, że Stargardzkie Centrum Kultury otrzymało pozytywną ocenę wniosku o dofinansowanie partnerskiego projektu pn. „KULTURA ONLINE OD NAS – DLA WAS. Wzmacnianie twórczości artystycznej w okresie pandemii COVID 19 na obszarze transgranicznym”, w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg VA

Projekt zakłada współpracę Stargardzkiego Centrum Kultury oraz Uniwersyteckiego i Hanzeatyckiego Miasta Greifswald w zakresie wzmacniania twórczości artystycznej w okresie pandemii COVID 19 na obszarze transgranicznym , poprzez dzielenie się twórczością, przekazywanie online przygotowanych i przetłumaczonych na język partnera inscenizacji, koncertów i galerii wystawowych, a także wymianę dobrych praktyk

Budżet projektu dla SCK to 47 184,30 Euro Dofinansowanie – 85 % w kwocie 40 106,65 Euro

Dzięki dofinansowaniu SCK zakupi m.in.:

 • sprzęt muzyczny (pianino cyfrowe, mikrofony pojemnościowe, instrumenty ukulele, głośniki, mikser cyfrowy, kolumny aktywne)
 • sprzęt do organizowania warsztatów, koncertów i wideokonferencji, fotografowania i nagrywania, a także do obróbki multimedialnej i graficznej oraz przechowywania danych (komputery, kamerę, aparat fotograficzny, statywy oświetleniowe, lampę studyjną, bezprzewodowe mikrofony krawatowe, lampy fotograficzne, softbox, parasol fotograficzny, serwer wraz z dyskami do przechowywania danych, rzutnik)
 • sprzęt dezynfekujący i środki ochrony indywidualnej: stacje dezynfekujące z możliwością pomiaru temperatury, płyny dezynfekcyjne, rękawiczki jednorazowe i maseczki ochronne.

W ramach projektu zbudowana zostanie również nowa strona internetowa SCK, tłumaczona na język sąsiada, w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Organizowane będą koncerty, lekcje gry na instrumentach, wideokonferencje i to wszystko w ramach polsko – niemieckiej współpracy z Uniwersyteckim i Hanzeatyckim Miastem Greifswald.

Bardzo się cieszymy i już nie możemy doczekać się wspólnych działań.

30.09.2021

Witamy na partnerskiej stronie Stargardzkiego Centrum Kultury oraz Uniwersyteckiego i Hanzeatyckiego Miasta Greifswald
Działamy RAZEM dla kultury obu miast, w ramach współpracy transgranicznej!
Zapraszamy do polubienia naszej strony i obserwowania naszych wspólnych, polsko – niemieckich działań

01.10.2021

Ach, jak się cieszymy
Pierwsze zakupy w ramach projektu pn. „Kultura online od Nas dla Was…” już za nami.
Dzięki wyposażeniu zakupionemu z dofinansowaniem Unii Europejskiej w ramach Funduszu Małych Projektów, Stargardzkie Centrum Kultury zakupiło:
2 funkcjonalne stacje dezynfekujące

 • Aparat fotograficzny z obiektywem
 • 2 zestawy mikrofonów krawatowych, bezprzewodowych
 • 2 Laptopy z oprogramowaniem
 • 5 ukulele z pokrowcami
 • pianino cyfrowe wraz z ławą i wyposażeniem dodatkowym
 • dyski do przechowywania danych
 • projektor, kamerę i mikrofon do wideokonferencji
 • komputer stacjonarny do obróbki multimedialnej

Zakupiony sprzęt umożliwi nam realizację działań projektowych w sieci skierowanych do mieszkańców Stargardu i Greifswaldu. Już nie możemy doczekać się tej współpracy

29.10.2021

Wczoraj odbyła się pierwsza wideokonferencja, w ramach partnerskiego projektu Miasta Greifswald i Stargardzkiego Centrum Kultury pn. „Kultura nie ma granic”.
Podsumowanie? Tylko jedno. Zapowiada się fascynujące partnerstwo. Mnóstwo wspólnych obszarów do działania i ta sama pasja do tworzenia kultury

 • Stargardzkie Centrum Kultury
 • Kulturzentrum St. Spiritus
 • Musikschule Greifswald

A na zakończenie spotkania – niespodzianka od SCK – minirecital Arkadiusza Brykalskiego, aktora pochodzącego ze Stargardu, a obecnie mieszkającego w Warszawie. Stargard z dumą prezentuje aktorstwo i śpiew artysty, który ze Stargardem jest nadal bardzo związany. Tu ma rodzinę i tu chętnie zawsze wraca.
Arek Brykalski jest absolwentem Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni i filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Jako aktor i śpiewak należał do zespołów: Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Obecnie pracuje w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
Partnerzy z Greifswaldu byli pod wrażeniem występu artysty. Stargard natomiast dostał zaproszenie do udziału w polskim festiwalu online, który odbędzie się pod koniec miesiąca
Partnerskie jednostki realizują dwa wspólne projekty ze środków Programu Interreg VA:

 • Kultura online od Nas dla Was
 • Kultura nie zna barier

19.11.2021

Kochani! W najbliższy wtorek, 23 listopada o godzinie 20.00 odbędzie się Greifswaldzki Festiwal Kultury Polskiej „polenmARkT“.
Organizatorom udało się zaprosić do Greifswaldu popularnego muzyka jazzowego Piotra Wojtasika
Transmisja live z tego wyjątkowego wydarzenia będzie dostępna pod linkiem: https://www.polenmarkt-festival.de/dienstag-23.html
Wraz z naszymi partnerami z Greifswaldu – Kulturzentrum St. Spiritus, zapraszamy do oglądania koncertu, który będzie dostępny online tylko 23 listopada od godziny 20.00.
Muzyka Piotra Wojtasika, jednego z najpopularniejszych polskich jazzmanów zachwyca publiczność na całym świecie – teraz zagości ona ponownie w Greifswaldze.
„To Whom It May Concern” to tytuł jego najnowszego albumu. Od ponad 30 lat polski trębacz jazzowy, wybitny mistrz improwizacji i kompozytor snuje opowieść w swym własnym, wyjątkowym języku muzyki.

21.12.2021

15 grudnia odbyła się wideokonferencja, podczas której partnerzy ze Stargardu I Greifswaldu mogli spotkać się online.
To było niezwykle miłe spotkanie, które zapamiętamy na długo.
Za umilenie czasu muzycznymi przerywnikami dziękujemy naszym fantastycznym instruktorom gry na ukulele
Bartłomiejowi Orłowskiemu i Torstenowi Janke
Prezentujemy krótki filmik z naszego spotkania.
Wszystkim uczestnikom wideokonferencji dziękujemy za obecność i wspaniałą atmosferę
Pozdrawiamy

23.12.2021

Jest i ono. Logo naszej współpracy
Wspólne projekty realizowane są w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg VA

07.01.2022

Chór kameralny Centrum Kultury St. Spiritus w Greifswaldzie „Late Night Singers” zaśpiewa „If music be the food of love” Henry’ego Purcella (1659-1695). Utwór ten jest bardzo stary, ale jest tak samo prawdziwy dzisiaj, jak wtedy – śpiewanie sprawia radość i tworzy wspólnotę. W sumie trzy chóry odbywają regularne próby w Centrum Kultury St. Spiritus. Obecnie, ze względu na sytuację pandemiczną, jest to możliwe tylko online. Chór kameralny „Late Night Singers” pod dyrekcją pani dr Sigrid Biffar wygrał ostatni regionalny konkurs chórów i wziął udział w krajowym konkursie chórów. Repertuar zespołu obejmuje utwory z okresu renesansu i baroku, kompozycje z okresu romantyzmu po wielogłosowe utwory rockowe i popowe, i jest stale poszerzany.

18.03.2022

Drodzy Mieszkańcy Greifswaldu ♥️
kierujemy do Was serdeczne podziękowania za wsparcie i zaangażowanie włożone w zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy.
Dziękujemy za każdą przyniesioną rzecz, którą zechcieliście się Państwo podzielić z tymi, którzy tej pomocy bardzo potrzebują.
Zebrane przez Was dary trafią do potrzebujących rodzin z Ukrainy 🇺🇦, które przebywają obecnie w Stargard.
Joanna Tomczak – dyrektor Stargardzkiego Centrum Kultury