3d napisy
  • Dokumentalny

  • 1 godz. 33 min.

  • Niemcy / Włochy / Francja

  • Bilety: 12 zł

Prezentowany w Cannes portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. I nie jest to na pewno klasyczny dokument z „gadającymi głowami”. Po pamiętnej Pinie Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe (realizacja trwała dwa lata), dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i zrealizowane w 3D ujęcia z gigantycznej pracowni składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa – na początku kariery przez niektórych uznawany za zwykłego prowokatora, a nawet sympatyka nazizmu – upominał się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, tak jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po wielohektarowym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Budowanie i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z cenionym artystą.

Reżyseria Wim Wenders

FILM „ANSELM” PREZENTOWANY BĘDZIE W FORMACIE 3D.

Seans filmu poprzedzi

15-LECIE STUDIA MUNKA

KONIKI NA BIEGUNACH

Dokumentalny, Polska 2022 (30 min)

Życie niepełnosprawnej umysłowo Ewy ogranicza się do DPS-u i mieszkania rodziców. Z matką łączy ją bliska, ale i skomplikowana więź, pełna skrywanych żali. By rozładować napięcie, Ewa z uporem tworzy chałupniczymi środkami lalki i zabawki. Z ich pomocą komunikuje się z otoczeniem i mówi o swoich emocjach. Równolegle poznajemy kolejne fragmenty animacji na kanwie snutej przez Ewę opowieści, inspirowanej swym życiem, dzięki której możemy spojrzeć na świat oczami wyobraźni nietuzinkowej kobiety.

Film nagrodzony m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym, festiwalach „Człowiek w zagrożeniu”, „Zoom-Zbliżenia”, OKFA, Solanin Film Festiwal, „Przeźrocza”, „Integracja Ty i Ja”, „Opolskie Lamy”, „Spektrum”, „Nurt” i Lubuskim Lecie Filmowym.

Reżyseria: Marcin Lesisz

ZAREZERWUJ BILET NA TEN FILM

Wskaż kursorem na dzień seansu, a następnie kliknij w godzinę, aby przejść do strony rezerwacji biletów