Wernisaż portrety miast
  • WERNISAŻ

  • Piątek, 11.03.2022

  • godz. 18:00

  • GALERIA 108 SCK

Marlena Witkowska-Rypina

 

Wystawa malarstwa „Portrety miast” jest efektem artystycznych podróży autorki i jej refleksją o tęsknocie do miejsc urzekających, wywołujących wzruszenia i wspomnienia.  To zestaw dwudziestu obrazów  powstały na przełomie 2020 /2021 roku przedstawiających pejzaże miejskie, zazwyczaj przypominające konkretne miasta i miasteczka. Obok cech i próby dokumentu zastanego miejsca, autorka przede wszystkim dąży do stworzenia estetycznej kompozycji  malarskiej, w której kolor i jego zróżnicowanie mają dominujące znaczenie.

O autorce

Marlena Witkowska-Rypina (MWR)  absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawia rysunek i malarstwo. Autorka wystawy indywidualnych i uczestniczka wystaw zbiorowych.
Prace w zbiorach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

„…Innym plusem malarstwa Marleny Witkowskiej-Rypiny  jest kolor, jego gatunek i faktura. Utrzymując się w większości kompozycji w skali nieomal monochromatycznej, potrafi autorka wygrywać drobne niuanse i różnice bieli, ugrów i szarości, harmonizować je z szarawymi błękitami, zielenią i brązem. Szuka barw stłumionych, wśród których ważniejsze miejsce zajmują odcienie oliwkowe, czy rozjaśnione barwy ziemi. Zastępuje je gamą ostrzejszą, opartą na ciemnych błękitach, zieleni, , fioletach… Maluje matowo, pozostawiając widoczne zgrubienia farby wewnątrz dość dużych powierzchni koloru. Podkreślają one swoista szorstkość tkanki malarskiej i przejścia między kolejnymi tonami barw nakładanych raczej szpachlą niż pędzlem. Malarstwo Marleny Witkowskiej-Rypiny ogląda się z dużą przyjemnością, odnajdując „smaczki” zawarte w warstwie formalnej. Mimo pozornie zabrudzonych przytłumionych barw swą wewnętrzną czystością, dyscypliną kompozycyjną,
a nawet (cóż za sprzeczność) oszczędną dekoracyjnością…”

Ewa Urbańska