Koncert Folklorystyczny
  • KONCERT

  • Niedziela, 03.07.2022

  • godz. 17:00

  • Teatr Letni Park Bolesława Chrobrego

Wystąpią:

Zespół Góralski MALI WIYRCHOWIANIE z Bukowiny Tatrzańskiej

Zespół Regionalny „Mali Wiyrchowianie” działa przy Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej pod kierownictwem Agnieszki i Bartłomieja Koszarków. Historia szkolnego – dziecięcego zespołu sięga lat 30-tych XX wieku i związana jest Michaliną Ćwiżewiczową, miejscową nauczycielką i animatorką kultury. W latach 50-tych, po II Wojnie Światowej, zespół został reaktywowany przez Paulinę Sztokfisz, a w 1978 roku przyjął swoją nazwę „Mali Wiyrchowianie”.

„Mali Wiyrchowianie” działają aktywnie i ciągle się rozwijają, pięknie prezentując folklor Skalnego Podhala. Skład zespołu ciągle się zmienia. Starsi członkowie przechodzą do młodzieżowego zespołu „Wiyrchowianie”, a na ich miejsce przychodzą nowi, młodsi. Obecnie w zespole „Mali Wiyrchowianie” tańczy i śpiewa blisko 50 dzieci w wieku od 7 do 16 lat, mieszkających na terenie gminy Bukowina Tatrzańska.

„Mali Wiyrchowianie” biorą udział w różnych konkursach, przeglądach

i festiwalach folklorystycznych tak w kraju jak i za granicą (Bułgaria, Słowacja, Holandia, Francja, Węgry, Włochy) oraz są laureatami wielu prestiżowych nagród. Do tych najważniejszych należą: Złote, Srebrne i Brązowe Zbyrcoki zdobyte podczas „Przednówka w Polanach”, Złote i Srebrne Kiyrpce zdobyte podczas Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich w Zakopanem, Duże i Małe Spinki Góralskie zdobyte podczas Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w Bukowinie Tatrzańskiej , udział w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu, jak również wiele innych, które trudno zliczyć i wymienić.

„Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej grają, tańczą i śpiewają głównie na scenie Domu Ludowego, radując serca bukowian. Zdobią występami okolicznościowe uroczystości, biorą udział w corocznych „Jasełkach”, koncertach kolęd i nagraniach telewizyjnych.

Kapela  Ludowa PYRZYCZANIE 

KL Pyrzyczanie powstała przy Pyrzyckim Domu Kultury w 2003 roku. Od początku istnienia preferowała własne utwory ale tez chętnie korzystała z twórczości artystów ludowych różnych regionów Polski. Instruktorem, kompozytorem i kierownikiem artystycznym jest Agnieszka Urbańska.

W repertuarze Kapeli znajdują się pieśni i utwory instrumentalne odnoszące się do historii i legend woj. Zachodniopomorskiego. Zespół jest laureatem wielu festiwali i przeglądów z czego najważniejsze to: Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim, Festiwal Współczesnej Pieśni Ludowej w Kraśnie Odrzańskim, Festiwal Etno Baltica oraz Turniej Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej. Ostatnią nagroda jest zdobycie I miejsca w radiu Szczecin i reprezentowanie woj. zachodniopomorskiego w Kielcach na festiwalu Jawor.