ŚWIATŁONOC

ZOBACZ ZWIASTUN

Rezerwuj / kup bilet
Wybierz datę i godzinę
21.05.2024 18:00
kup rezerwuj
  • Dramat

  • 1 godz. 45 min.

  • Słowacja / Czechy

  • Bilety: 12 zł

Obsada: Natalia Germani, Eva Mores, Juliana Olhova

Sarlota (Natalia Germani) powraca do swojej rodzinnej wsi, by znaleźć odpowiedzi na nękające ją od lat pytania dotyczące jej dzieciństwa. Mieszkańcy nie są jednak skłonni do pomocy, podejrzewają bowiem Sarlotę o morderstwo i czary. „Światłonoc” nie ma za wiele wspólnego z takimi folk horrorami jak „Czarownica” Roberta Eggersa – o wiele bliżej jej do filmów Jagody Szelc. Urodzona w Czechosłowacji reżyserka Tereza Nvotová interesuje się bowiem nie tyle czarownictwem rozumianym jako pakt z szatanem dający nadludzkie moce, ale zabobonami przenikającymi społeczeństwo do dzisiaj i często prowadzącymi do tragedii. „Światłonoc” eksploruje dzięki temu tematy patriarchatu i mizoginii w fascynujący sposób, a przy tym zachwyca wspaniałymi zdjęciami autorstwa Federika Cescy.

Obsada: Natalia Germani, Eva Mores, Juliana Olhova

Prezentowany na festiwalach: Locarno International Film Festival 2022, Transilvania International Film Festival 2023, Vancouver International Film Festival 2022.

Reżyseria Tereza Nvotova

Seans filmu poprzedzi

15-LECIE STUDIA MUNKA

MOJA SIOSTRA

Dokumentalny, Polska 2023 (30 min)

Zuzia, uzdolniona artystycznie i bardzo wrażliwa nastolatka, zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. Jej brat, reżyser filmu, postanawia bliżej przyjrzeć się rodzinie, by zrozumieć, co właściwie mogło doprowadzić do tej sytuacji. Nie jest to jedynie opowieść o wychodzeniu z nałogu, lecz także o tym, jak wielki wpływ mają relacje w rodzinie na konkretne decyzje jej członków. Reżyser kieruje obiektyw kamery na swoich najbliższych w najbardziej intymnych chwilach i próbuje wychwycić punkty zapalne oraz źródła konfliktów i braku wzajemnego zrozumienia.

Film nagrodzony m.in. na festiwalu IDFA w Amsterdamie, „Zoom-Zbliżenia”, FabioFest w Bratysławie, festiwalu Let’s Doc w Warszawie i Viewpoint Documentary Film Festival w Ghent.

Reżyseria: Mariusz Rusiński

PO SEANSIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM MARIUSZEM RUSIŃSKIM.