Wystawa Mobilna Sekcji Plastycznej UTW ,,Inspiracje” oraz grupy plastycznej ,,Malachit” z DDK podczas imprezy z okazji Dnia Seniora w Teatrze Letnim w dniu 21.09.2024. (sobota) w godz. 15.00 -18.00. Autobus (z wystawą) ustawiony będzie na Al. Słowiczej na wysokości Teatru Letniego (Park Piastowy)
Sekcja Plastyczna ,,Inspiracje” UTW
Historia Sekcji Plastycznej UTW w Stargardzie sięga roku 2000. Działalność rozpoczęło kilku pasjonatów malarstwa z Aleksandrą Kwiecińską na czele. W miarę upływu lat przybywało coraz więcej malujących osób, zmieniali się też liderzy. Kolejno byli nimi: Józef Wollek, Stanisława Gugałka, Krystyna Krawczyk a od kwietnia 2019 roku nową liderką jest Elżbieta Wacławczyk. 20 lat działalności to setki (a może tysiące prac malarskich), niezliczona liczba wystaw, werni-saży, prezentacji i twórczych plenerów. To także cudowny czas, wykorzystany na rozwój osobisty, rozwijanie pasji, przyjaźni i dzielenia się tym wszystkim z innymi. W doskona-leniu warsztatu pomagali nam nasi instruktorzy: Piotr Paweł Kosmal, Tadeusz Gołąb a obecnie Agnieszka Garczyńska.
Skład grupy: Elżbieta Wacławczyk, Zofia Domagalska, Hanna Żurych, Maria De Weyher, Janina Wołoszańska, Regina Szymanowska-Kulska, Irena Rakowska, Krystyna Letkiewicz, Stanisława Gugałka, Irena Skupień.
Grupa Plastyczna ,,Malachit” z DDK
Grupa powstała w 2002 roku w Pracowni Sztuki Star-gardzkiego Centrum Kultury, gdzie pracowała pod okiem instruktora Piotra Kosmala. W 2005 roku już jako Grupa Plastyczna „Malachit” przeszła do Domu Kultury Kolejarza, gdzie ówczesny dyrektor Stanisław Bartniczak zaproponował im miejsce na pracownię. Wielokrotnie zmieniał się skład osobowy i liczebność grupy.
Obecnie jest to jedenastu artystów :
dwie fotografki – Julia Chrobocińska i Joanna Lebioda oraz dziewięcioro malarzy – Aleksandra Cyglicka, Danuta Jańczak, Janusz Liczba, Zenon Ozga, Maria Magdalena Proskurowska, Marta Proskurowska, Bożena Smółka, Bożena Socik i Danuta Szudzichowska.
Grupa działa prężnie uczestnicząc w warsztatach i plenerach, biorąc udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych. Prezentują swoje prace w „Galeryjkach”, w miejscach użyteczności publicznej (np. w bibliotece, gabinetach lekarskich czy kancelarii notariusza ). Grupa stara się, możliwie jak najczęściej, uczestniczyć w życiu kulturalnym Stargardu i okolicy.