TWARZE AGATY

ZOBACZ ZWIASTUN

  • Dokumentalny

  • 1 godz. 13 min.

  • Polska

  • Bilety: 12 zł

Pomiędzy tym, co ciepłe, wilgotne i pulsujące, uformowane na chwilę w komórki, tkanki i kości, a tym, co wolne od materii i wieczne – kryje się tajemnica istnienia. Agata di Masternak, polska malarka mieszkająca i tworząca w Londynie, próbuje tę tajemnicę pojąć i opowiedzieć poprzez swoją twórczość. Ma ku temu istotny powód – miała zaledwie 16 lat, kiedy dowiedziała się, że w ciągu najdalej dwóch lat umrze. Przyczyną śmierci miał być naczyniako-tętniak, guz, który umiejscowił się w okolicach policzka i szczęki Agaty i powodował krwotoki z ust, nosa i oczu. Od czasu diagnozy minęło ponad dwadzieścia lat. Agata żyje, ale przeszła dziesiątki operacji w obrębie twarzy i wiele razy doświadczyła bliskości śmierci. Wie, czym jest nadzieja i jej utrata. Wie też jak to jest żyć pełnią życia, jakby jutra miało nie być. Jest za to sztuka, miłość i niekończący się głód życia.

Wśród wyróżnień dla „Twarzy Agaty” są m.in. nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Złotą Rybkę Ińskiego Lata Filmowego dla najlepszego polskiego filmu, Jańcio Wodnika na festiwalu Prowincjonalia za najlepszy długometrażowy film dokumentalny oraz nominacja Polskiej Akademii Filmowej do Orła za pełnometrażowy film dokumentalny.

SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ FILMU MAŁGORZATĄ KOZERĄ.

Seans filmu poprzedzi

15-LECIE STUDIA MUNKA

WE HAVE ONE HEART

Dokumentalny, Polska 2020 (11 min)

Reżyseria Katarzyna Warzecha

Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję, wymienianą przed laty przez rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Dla Adama to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o ojcu, którego nigdy nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwala przenieść się niemal 40 lat wstecz, poczuć emocje łączące żyjących w różnych częściach świata zakochanych oraz odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.

Jeden z najczęściej nagradzanych filmów w historii Studia Munka, zdobywca kilkudziesięciu nagród, prezentowany na wielu festiwalach na całym świecie. Katarzyna Warzecha niedługo potem została drugą reżyserką „Zielonej granicy” u Agnieszki Holland.

Reżyseria Małgorzata Kozera