Aktualności

Wystawa modeli drewnianych cerkwi

19.12.2017 13:40

W dniu 15.12.2017 godz. 18.00 w Galeria Sala108 SCK odbył się wernisaż wystawy ,,Modeli drewnianych cerkwi'' Michała Warchiła z Legnicy.  Na wernisaż przybyła liczna społeczność ukraińska ze Stargardu i okolicy. Wystawę otworzył Piotr Kosmal komisarz wystawy, następnie głos zabrali: autor Michał Warchił, ks. Rusłan Marcziszak, Małgorzata Wójcik-Bąk dyrektor Biura Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji UM w Stargardzie, Andrzej Kaszubski Dyrektor SCK oraz Roman Zahoroda - Przewodniczący Związku Ukraińców oddział Stargard.

Prezentowana kolekcja prac zawiera eksponaty cerkwi z regionu: Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny, Huculszczyzny i Słowacji. Wszystkie modele wykonane zostały ręcznie, na podstawie materiałów fotograficznych, pomiarów i szkiców robionych przez autora oraz zdjęć i materiałów archiwalnych dotyczących cerkwi już nieistniejących.

Na wystawie, oprócz modeli cerkwi, są ikony i tkaniny z domu ks. Rusłana. Jedną z ikon napisała jego córka Ola. Uczestnicy wernisażu raczyli się upieczoną przez księdza tradycyjną prosforą, czyli chlebem z miodem.

,,- Byśmy mieli otwarte serce i budowali mosty tam, gdzie się zawalają, w relacjach międzyludzkich" - życzył na Boże Narodzenie ks. Rusłan Marciszak zgromadzonym na wernisażu gościom.


Organizatorzy wystawy: Stargardzkie Centrum Kultury oraz Parafia Greckokatolicka w Stargardzie. Poczęstunek Przygotowała La Strada Ristorante.