Aktualności

Stargard Wolny i Zdrowy od uzależnień

18.12.2017 09:53

Działające w Stargardzie Stowarzyszenie Edukacja - Zdrowie - Aktywność spotkanie, które odbyło się 16 grudnia 2017 roku na Małej Scenie Stargardzkiego Centrum Kultury, zorganizowało w ramach projektu "Stargard zdrowy i wolny od uzależnień". Projekt ten realizują wspólnie Stowarzyszenie EZA i Miasto Stargard. Adresowany jest do mieszkańców naszego miasta. Temat przewodni dzisiejszego spotkania, to "Jak bronić się przed uzależnieniami i jakich szukać rozwiązań i zamienników". 
- Wśród zorganizowanych przez nas spotkań były także ćwiczenia tai-chi - przypomniała Elżbieta Drobik ze Stargardu, prezes Stowarzyszenia EZA. 

Jako pierwsza mówiła Mariola Łada-Siwiec, mediator i kurator sądowy w Sądzie Rejonowym w Stargardzie. Przywołała znany z internetu obrazek, na którym widać plakat ze szczupłą i piękną modelką, a obok okrągłą dziewczynkę, która... obcina sobie fałdy z brzucha nożyczkami. 
- Kultura nas kształtuje, formatuje - uświadamiała Mariola Łada-Siwiec. - Wszelka inność narażona jest na ostracyzm i nietolerancję. 
Była mowa też o tym, że media kreują co jest dobre, właściwe, godne zainteresowania. O presji wywieranej przez reklamy i internet, by mieć doskonałe ciało, a komu się to nie udaje... daje ciała. 

O charakterystycznym dla naszych czasów zarzucaniu dzieci drogimi zabawkami i ubraniami jako rekompensaty za brak dla nich czasu, czułości, bliskości. 
- Dotyk, przytulenie, ważne są dla każdego - podkreślała pani mediator. - Mało dbamy o odporność psychiczną. A każdy z nas ma w sobie tzw. emocjonalne cysty, spowodowane trudnymi wspomnieniami. Coraz więcej jest konfliktów, rozwodów, uzależnień. 
Sposobem na rozwiązanie konfliktów mogą być mediacje, które z założenia są dobrowolne, bezstronne, poufne. Są też szybsze i tańsze od sądowych procesów. 

Sposobem na stres - o czym przypominała Mariola Łada-Siwiec - jest uprawianie sportu, poszukiwanie nowych wrażeń, pasji, ludzi i miejsc. To także zabawa, taniec, życzliwość i uśmiech. 

Była też mowa o tym, że porażki są wpisane w życie człowieka i go nie deprecjonują. I o tym, że ważne jest dążenie do emocjonalnej pełni.