Aktualności

Spektakle teatralne dla dzieci - Teatr FORM ART

08.02.2018 14:04

Przydasie, czyli historia niewielka Guzika z Pętelką to opowieść o  dzieciach, które lubią psocić i zostawiać po sobie nieporządek. Jednak każdej nocy przychodzą do nich Przydasie, urocze, małe krasnoludki, które pod osłoną nocy, pomagają w doprowadzaniu do ładu ich pokoju. Historia ta powtarza się co wieczór… Za każdym razem, po przebudzeniu, dzieci są bardzo zadziwione tym, że podczas snu, „ktoś” wszystko posprzątał. Postanawiają w końcu same zadbać o porządek w pokoju, a którejś nocy decydują się same sprawdzić , kto stoi za tym porządkiem. Podejrzenia padają na rodziców…


Spektakl Przydasie, czyli historia niewielka Guzika z Pętelką uczy dzieci odpowiedzialności, poczucia obowiązku, sumienności, rzetelności oraz zachowania pewnej dyscypliny. Przedstawienie uświadamia rodzicom, że to oni są odpowiedzialni za edukację swoich pociech. To oni uczą je tego wszystkiego: pilnowania porządku, odrabiania lekcji. Rodzice są, a przynajmniej powinni być, tymi pomocnymi Przydasiami, które w mądry sposób będą wychowywać i kochać swoje dzieci. Czy rzeczywiście rodzice są tymi życzliwymi krasnoludkami, a może krasnoludki istnieją naprawdę i wspierają rodziców w procesie edukowania dzieci?

Przydasie, czyli historia niewielka Guzika z Pętelką to inscenizacja ukazująca świat przedstawiony przede wszystkim z punktu widzenia krasnali. Historia dzieci jest tylko tłem, komentarzem z offu do prezentowanych na scenie wydarzeń. Konwencja spektaklu nawiązuje do tytułu filmu Kingsajz, czyli napoju, dającego krasnoludkom wymiary zwyczajnego człowieka. I tak też jest w przedstawieniu. Scenografia, rekwizyty są celowo przerysowane, wyolbrzymione. Pojawi się duża temperówka czy duży ołówek. Kompozycję spektaklu dodatkowo wzbogacą projekcje multimedialne. Spektakl jest interaktywny, zakłada aktywny udział dzieci (w trakcie jego trwania Przydasie np. zachęcą do wspólnego śpiewania piosenki).