Aktualności

Spektakl - My dziewczęta z Pokoju 28

20.12.2017 08:49

Tydzień wspólnej polsko-niemieckiej pracy i efekt w postaci świetnego spektaklu. 20 grudnia 2017 roku na Dużej Scenie odbyła się premiera sztuki "My dziewczęta z Pokoju 28" - "Wir Mädchen aus Zimmer 28" w reżyserii Olka Konrada Witta, w wykonaniu młodzieży MDK Stargard i STiC-er Theater z partnerskiego niemieckiego Stralsundu.


Sztuka została zagrana dwa razy. Obok młodzieży niemieckiej, wzięły w nim udział tancerki z grupy Gest w MDK oraz Michalina Jakubiak z teatru Emigatis w MDK Stargard. Spektakl przepełniony był motywami sztuki, śpiewem, tańcem, teatrem w teatrze, rysunkiem, bo właśnie sztuka była jednym z filarów, który pozwalał bohaterkom przedstawienia przetrwać w bardzo trudnych warunkach, jakie panowały w tytułowym Pokoju 28. 

Wprowadzenie do odbioru spektaklu i informacje o projekcie przekazał widzom Maciej Dura-Pomarański z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie. 
My, dziewczęta z Pokoju 28 to poruszający spektakl w reżyserii niemieckiego twórcy Olka Konrada Witta, który opowiada o intelektualnym buncie, o godności człowieka, a także o pięknie i potędze dziecięcej wyobraźni - mówił Maciej Dura-Pomarański z MDK. - Opowiada o 12-14-letnich dziewczynkach, które w latach 1941-44 zostały deportowane do getta w Theresienstadt w Czechach. Tam, w obozowym domu dla dziewcząt L 410, w pokoju 28, zeszły się ich drogi. Mieszkały w ogromnej ciasnocie, trzydzieści dziewcząt na 30 m kw. Co jakiś czas niektóre z nich były selekcjonowane do budzących przerażenie transportów na Wschód, a także do Oświęcimia. Na ich miejsce przychodziły nowe.