Aktualności

Pokażę Cię Polsko! - spotkanie drugie.

08.08.2018 13:37

3 sierpnia, w późnych godzinach wieczornych, odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu #Stargard dla Niepodległej – Kultura, które dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.


W Teatrze Letnim spotkaliśmy się z Państwem, aby porozmawiać o historii dotyczącej pogmatwanych losów tysięcy Polaków po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. W wyniku aneksji okupowanego terytorium II Rzeczypospolitej i włączenia zajętych terenów do sowieckich republik związkowych, zgodnie z ustaleniami haniebnego traktatu o granicach i przyjaźni pomiędzy III Rzeszą a ZSRR z dnia 28 września 1939, Rosjanie rozpoczęli depolonizację okupowanego terytorium. Dokonano jej przez eksterminację ziemiaństwa i inteligencji oraz masowe deportacje w głąb ZSRS, obejmujące setki tysięcy rodzin inteligenckich, wojskowych, policji i bogatszych rolników. W latach 1939–1941 Sowieci aresztowali i więzili około 500 000 naszych rodaków, których uznano za „wrogów ludu” i wymordowali około 65 000 Polaków. Byli wśród nich także polscy żołnierze, ponieważ Związek Radziecki przestał uznawać państwo polskie i nie uznał polskich więźniów wojskowych, jako jeńców wojennych, ale jako rebeliantów przeciwko nowemu rządowi Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi. O tym wszystkim opowiadał podczas spotkania z cyklu „Pokażę Cię Polsko!” historyk – Andrzej Bierca. Na zakończenie odbyła się projekcja filmu pt. „Niepokonani” w reżyserii Petera Weira. Film został zainspirowany książką autorstwa Sławomira Rawicza pt. "Długi Marsz". Jej publikacja w latach 50-tych była pierwszą relacją z sowieckiego łagru, która wstrząsnęła zachodnim światem. "Długi Marsz" został przetłumaczony na 25 języków i szybko stał się bestsellerem.


„Niepokonani” to opowieść o grupie ośmiu śmiałków pochodzących z różnych krajów, którzy decydują się na ucieczkę z sowieckiego gułagu. Wśród nich było aż czterech Polaków, a jeden z nich był inicjatorem ucieczki. Pod osłoną nocy, podczas zamieci, wyposażeni jedynie w nóż i ubogi prowiant jeńcy uciekają z obozu pracy.  Rozpoczynają długą i wyczerpującą wędrówkę, bez mapy, od Syberii, przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje aż do Indii. To niewiarygodna i poruszająca historia o ludziach, którzy stawiają czoła nieludzkim warunkom panującym w obozie pracy, srogiej naturze, własnym słabościom i trudnym wyborom moralnym, aby zachować własne człowieczeństwo.


Spotkaniu towarzyszył Partner projektu realizowanego przez Stargardzkie Centrum Kultury – Twoje Radio 90,3FM. Na kolejne edycje „Pokażę Cię Polsko!” zapraszamy już niedługo. Terminy zostaną podane w kolejnych informacjach dot. #Stargard dla Niepodległej – Kultura.

Zachęcamy wszystkich do udziału w ankiecie dostępnej pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfrqjZH7vQJMSp2Qx1nj_du_pCsOIfk2DzefldYnA9-BeBpZw/viewform?c=0 (należy skopiować link i wstawić w pasek adresu przeglądarki)  i wyboru filmów, które zostaną zaprezentowane w ramach naszego projektu. Lista filmów dostępne jest także i tu: http://www.sck.stargard.pl/news/Pokaze_Cie_Polsko_2018_07_31_10_21#gth


Można nas znaleźć na http://www.facebook.com/StargarddlaNiepodleglejKultura/ Mile widziane będą udostępnienia naszych postów i polubienia fanpage projektu #Stargard dla Niepodległej – Kultura.