Kalendarz wydarzeń

Wojciech Mann gościem Kino SCK Stargard

Kino
Początek: Sobota, 30.11.2019 w samo południe

Kino SCK Stargard zaprasza w sobotę 30.11.2019 w samo południe na spotkanie z GOSCIEM SPECJALNYM – Wojciechem Mannem.

Wstęp wolny. Foyer / II piętro Stargardzkiego Centrum Kultury.

Gość m.in. promować będzie swoją najnowszą książkę pt. "Artysta. Opowieść o moim ojcu", tj. o artyście, malarzu, wybitnym grafiku Kazimierzu Mannie.

Prowadzenie: Krystian NehrebeckiWOJCIECH MANN – dziennikarz radiowy i telewizyjny, satyryk. Urodził się 25 stycznia 1948 roku w Świdnicy. Ukończył XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Studiował handel zagraniczny w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, a w 1975 roku został
absolwentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od lat związany z Programem 3 Polskiego Radia, gdzie prowadził audycje: Mój magnetofon, Bielszy odcień bluesa, Manniak niedzielny, Manniak po ciemku, Piosenki bez granic oraz poranne piątkowe wydanie Zapraszamy do Trójki.


WOJCIECH MANN GOŚCIEM KINO SCK STARGARD

.W telewizji debiutował w latach 70. Prowadził takie programy jak Kanał, Non stop kolor z Janem Chojnackim, Mądrej Głowie czy Za chwilę dalszy ciąg programu z Krzysztofem Materną. W latach 80. był redaktorem naczelnym miesięcznika Non Stop. Autor książek Rockmann, Kroniki wariata z kraju i świata, Fotografomannia. Sześciokrotny laureat nagrody Wiktora, nagrodzony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).

KAZIMIERZ MANN – malarz i grafik. Urodził się 7 października 1910 we Lwowie. W rodzinnym mieście studiował architekturę, później kontynuował naukę w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. W 1936 roku został kierownikiem atelier grafiki Polskiej Agencji Telegraficznej PAT. Do najważniejszych przedwojennych prac Kazimierza Manna należała polichromia zaprojektowana w schronisku na Gubałówce, która niestety nie zachowała się do dziś. Zajmował się malarstwem ściennym i sztalugowym, mozaiką, grafiką użytkową i warsztatową, plakatem oraz oprawą plastyczną wystaw. Do jego najsłynniejszych prac należały panneau – za jeden z nich, w 1939 roku, otrzymał złoty medal na Światowej Wystawie w Nowym Jorku. Po wojnie Kazimierz Mann zajmował się grafiką, sztuką plakatu filmowego, był projektantem i autorem opraw plastycznych wystaw m.in. w Wiedniu,
Zagrzebiu, Moskwie, Londynie, Sztokholmie, Paryżu, Budapeszcie, Pradze, Pekinie, Izmirze, Helsinkach. Wykonywał polichromie i mozaiki, m.in. w Muzeum Techniki im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i Domu Metalowca w Muszynie. Zmarł 9 sierpnia 1975 w Warszawie.