Kalendarz wydarzeń

Spektakl z cyklu "National Theatre Live" William Shakespeare (1564- 1616) Makbet

Spektakle
Początek: Czwartek, 10.05.2018, godz. 20:00
Rezerwuj / Kup bilet

Stargardzkie Centrum Kultury zaprasza na:

William Shakespeare (1564- 1616)
Makbet
Dramat (ok. 1606)

Transmisja przedstawienia z National Theater w Londynie:
Spektakl z cyklu "National Theatre Live"

Bilety w przedsprzedaży: 25zł i ulgowy 20zł.

W dniu retransmisji 30 zł - już dostępne w kasie Kina SCK

SPEKTAKL Z CYKLU "NATIONAL THEATRE LIVE" WILLIAM SHAKESPEARE (1564- 1616) MAKBET

Najbardziej intensywna i przerażająca tragedia Szekspira wyreżyserowana przez Rufusa Norrisa ("Opera za trzy grosze"). Rory Kinnear (Mackie Majcher w "Operze za trzy grosze", "Młody Marks", "Otello" w NT Live) gra owładniętego fatalnym pędem ku władzy Makbeta. Anne-Marie Duff ("Shameless", "Królowa dziewica", "Sufrażystka") wciela się w Lady Makbet, silną kobietę, która kieruje mężem na drodze do korony, skłaniając go do popełnienia zbrodni. W świecie zniszczonym przez wojnę domową małżeństwo walczy o
przetrwanie. Budują swoją siłę i pozycję za pomocą morderstwa i oszustwa. Wydaje się, że kieruje nimi czyste, elementarne zło.

Szekspir oparł swoją sztukę na przekazach historycznych dotyczących Makbeta, króla Szkocji, zapisanych przez Raphaela Holinsheda, a także we wcześniejszej kronice "Historia Gentis Scotorum". Rzeczywiście, 27 lipca 1054 Makbet został pokonany w bitwie pod Dunsinan przez Siwarda z Northumbrii. Historyczny Makbet nie był jednak krwiożerczym tyranem, ale królem, za panowania którego Szkocja rozkwitła. Szekspir skupił się na tym, że aby dojść do władzy, Makbet zamordował poprzedniego władcę - Dunkana.
Dramaturg wysnuł historię o tym, jak jedna zbrodnia pociąga za sobą kolejne. "Makbet" jest jedną z najczęściej wystawianych, interpretowanych i filmowanych sztuk Szekspira. Na jej kanwie powstała również opera Giuseppe Verdiego.